Στην αρχή ήμουν άσπρος...! αλλά με τις βλακίες που ακούω και βλέπω καθημερινά έγινα μαύρος...!

ΚΟΥΦΑΛΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - Το ταξίδι συνεχίζεται για τον ΠΑΟ Κουφαλίων – Πέρασε από την Έδεσσα
214 αναγνώστες
Σάββατο, 8 Απριλίου 2017
22:44

ENTE

Το ταξίδι στο κύπελλο ερασιτεχνών θα συνεχίσει για τον ΠΑΟ Κουφαλίων, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Έδεσσα, νικώντας με 1-2 τον Εδεσσαϊκό.

Στο ντεμπούτο του Μαλουμίδη στον πάγκο του Εδεσσαϊκού, οι πράσινοι ηττήθηκαν με 1-2 από την ομάδα του Ανέστη Τσιτενίδη, σε ένα παιχνίδι βέβαια, όπου αγωνίστηκαν χωρίς τους δύο πρώτους σκόρερ Μεταξά και Λαφαζανίδη, προφυλάσσοντας τον τελευταίο για τους πέντε εναπομείναντες κρίσιμους αγώνες του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό, το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Κουφαλιώτες, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ η κεφαλιά του Τσακίρη, η μπάλα έφτασε στον Κούμπους, ο οποίος στη προσπάθεια του να τη διώξει, την έστειλε πάνω στα σώματα, με τον Πασχάλη Λιόντα να εκμεταλλεύεται μετέπειτα το στρώσιμο της μπάλας στα πόδια του και με δυνατό σουτ, να γράφει το 0-1.

Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ και με γρήγορη εκτέλεση έπιασαν ανοργάνωτη την άμυνα των Κουφαλίων και με τον Κάρτζιο έφτασαν μια ανάσα από το 1-1, ωστόσο πριν καν προλάβει να τελειώσει τη φάση ο μεσοεπιθετικός του Εδεσσαϊκού, ο Χωραφάς έκανε τη προβολή και παραχώρησε κόρνερ.

Στο 18ο λεπτό, οι γηπεδούχοι χτύπησαν ξανά σε μια διπλή κλασσική ευκαιρία με τους Τσιρλίδη και Παπαγεωργίου, με τον Γιώργο Κύρου να αποκρούει ισάριθμες φορές και να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Το 0-2 έγινε στο 43ο λεπτό όταν μετά από μια αδράνεια και πάλι της άμυνας του Εδεσσαϊκού, ο Τσακίρης με το κεφάλι «έσπασε» για τον Παπατζίκο και αυτός με τη σειρά του για τον Θωμαϊδη, ο οποίος με δυνατό σουτ έδωσε στην ομάδα του «αέρα» δύο τερμάτων.

Την απόκρουση του αγώνα έκανε ο Γιώργος Κύρου και μάλιστα σε διπλή κλασσική ευκαιρία του Εδεσσαϊκού στο 18′.

Στην επανάληψη, ο Εδεσσαϊκός ανέβασε την απόδοση του, είχε την ελαφρά υπεροχή και πίεσε για ένα γκολ, το οποίο τελικά προήλθε από μια στατική φάση στο 62ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Τσιρλίδης μπήκε σφήνα στους αμυνόμενους των Κουφαλίων και με κεφαλιά από κοντινή θέση, νίκησε τον Κύρου, γράφοντας το 1-2.

Από κει και πέρα, η μπάλα ανεβοκατέβαινε τα δύο μισά του γηπέδου, με τα Κουφάλια να κάνουν διαχείριση του σκορ και από την άλλη τον Εδεσσαϊκό να χάνει την μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Ρέτζια. Πιο συγκεκριμένα, μετά από κλέψιμο των γηπεδούχων, από εκτέλεση κόρνερ, βγήκαν στην αντεπίθεση και μετά από μπαλιά στον Ρέτζια, ο μεσοεπιθετικός του Εδεσσαϊκού προσπάθησε να κρεμάσει τον Κύρου αλλά με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του.

Το 1-2 έμεινε μέχρι τέλους, με τον ΠΑΟ Κουφαλίων να παίρνει την πρόκριση και από την άλλη τον Εδεσσαϊκό ουσιαστικά να μην βγαίνει ιδιαίτερα χαμένος, μιας και αυτό που προέχει για την ομάδα της Έδεσσας, είναι οι πέντε αγώνες και ο στόχος των πέντε βαθμών διαφοράς από τον Εξαπλάτανο.

Μετά τη σημερινή πρόκριση, ο ΠΑΟ Κουφαλίων θα πάει την Μεγάλη Τετάρτη στην Αλεξάνδρεια για το 2ο παιχνίδι κυπέλλου με την ΑΕ Αλεξάνδρειας

Εδεσσαϊκός – ΠΑΟ Κουφαλίων 1-2

Σκόρερ:  Λιόντας (2’), Θωμαϊδης (43’), Τσιρλίδης (62’)

Διαιτησία: Γκαραγκάνης (Πιερίας) με επόπτες Σαλτσίδη (Πιερίας) & Φτάρας (Πιερίας)

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ: Βόλτσης, Βλαδοβίτης, Σαββίδης, Πούπης, Παπαηλίας, Παπαγεωργίου, Σφέτκος, Κούμπους, Τσιρλίδης, Μπάρμπας, Κάρτζιος

ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ: Κύρου, Αιβάζης, Γάκης, Χαριζάνης, Λιόντας, Τσακίρης, Θωμαίδης, Μαργαρίτης, Ματζιούνης, Χωραφάς, Παπατζίκος